İngilizce nasıl öğrenilir?

Ülkemizde İngilizce öğretimi bir türlü çözülemeyen mesele. Yıllardır yapılan onca fiziki yatırım ve atanan on binlerce yeni İngilizce öğretmenine rağmen çoğunlukla iki cümleden ibaret İngilizce bilgisiyle mezun oluyor öğrenciler. Hatta pek çok kişi özel okullara gidip tonla para harcamasına rağmen iş hayatına geldiğinde özgeçmişinde “çok iyi” diye belirttiği ama iletişim kurma seviyesinde olmayan İngilizcesinin pek bir işe yaramadığını görüyor. Özel kolej ve yabancı dilde eğitim veren üniversitelerden mezun pek çok kişi İngilizcesini iş hayatına atıldıktan sonra geliştirme ihtiyacı duyuyor. Ülkemizin tatil yöreleri dışındaki bölgelerini ziyaret eden yabancılar ne kadar az kişinin İngilizce bildiğini görünce şaşkınlıklarını paylaşıyorlar.

Metot Yanlış

Okullarda dil öğretmede genel olarak yanlış metotlar uygulanıyor. Çocuklar, sesleri nesneler, eylemler ve olaylarla ilişkilendirerek kelimeleri öğrenirler. Başkalarını taklit ederek de kelimeleri ve sözdizimini öğrenirler. Yetişkinler, doğru konuşmayı pekiştirerek çocukların kelimeleri ve sözdizimini öğrenmelerini sağlar. Her bireyin ana dilini öğrenmesi bu süreçle gerçekleşmiştir. Okullarda yıllarca gramer kurallarını bir matematik formülü gibi art arda dizerek öğretilen ve bu öğretilen şekilde sınavı yapılan eğitim sistemi insanların doğal dil öğrenim yöntemine çok uygun değil. İşte bu sebeple tatil yörelerinde hiç eğitim almamış hanutçular birkaç dilde özel okul mezunlarını kıskandıracak kadar iletişim kurabiliyorlar. Kalıp ezberleyerek öğreniyor, daha sonra öğrendikleri bu bilgileri diğer kalıplarla birleştiriyorlar.

Sınav sistemi de okul eğitimindeki problemi derinleştiriyor. Öğrenim performansı bir sınavla değerlendirildiğinde odak nokta da sınav oluyor. Ülkemizde yapılan çok seçmeli gramer ağırlıklı sınavlarda ana dili İngilizce olan kişiler başarısız oluyor. Hatta pek çok İngilizce öğretmeni Türk öğrencilerin gramer konularına neden bu kadar ilgi duyduklarını anlamadıklarını söylüyorlar.

İnsan İhtiyacını Öğrenir

Öğrenmenin ilk uyaranı ihtiyaçtır. Çocuklar, derslerde kendilerine verilen konuları çok iyi öğrenemezken, sosyal medyada ya da bilgisayar oyunlarında karşılarına çıkan İngilizce kelime ya da cümleleri öğrenirler. Öğrenmek için öğrenmek istediğimiz konuyla ilgili bizi uyaran faktörler olması gerekir. Dolayısıyla İngilizce öğrenmek için ilk kural ihtiyaç duymaktır.

Online İngilizce Eğitiminin Faydası

Online İngilizce eğitimi bu noktada öne çıkıyor. Doğru yapıldığında ve katılımcı sayısı doğru rakamlarla sınırlandığında online eğitim kestirme bir yol sunuyor. İnsanlar konforlarını bozmadan istedikleri anda kendileri gibi İngilizcelerini geliştirme ihtiyacı duyan kişilerle bir arada oluyorlar. Online eğitim, ister istemez iletişim becerisi odaklı oluyor. Öğrenciler cümleler kurmak, kendilerini zorlamak zorunda kalıyorlar. Başka öğrenicilerden olumlu olarak etkileniyorlar.

Online İngilizce eğitiminin başarılı olması için çok önemli hususlar var. Öncelikle öğrencinin kendisini zorlaması için konunun ilgi alanı içine girmesi gerekiyor. Bu sebeple öğrencilerin sadece seviyelerine göre değil, ilgi alanlarına göre konu seçerek eğitimlere katılması performansı olumlu etkileyen bir faktör. Ayrıca sınıftaki öğrenci sayısı çok önemli. Bu hususta yine araştırmalar ve kendi tecrübelerimize dayanarak iki öğrencinin az, beş öğrencinin ise fazla olduğunu söylemek doğru olacaktır.

By Published On: Şubat 9th, 2021Categories: Bilgi0 CommentsTags: ,

Güncel yazılardan ilk siz haberdar olun.

Chaf4English’i takip ederek İngilizce Eğitiminize hız verin Daha fazla bilgi için bültenlere abone olun.

Teşekkürler mesajınız başarıyla gönderildi
Mesajınızı göndermeye çalışırken bir hata oluştu. Lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

Bilgleriniz saklı tutulur. Gizlilik Politikamızın detayları.