Anlıyorum ama konuşamıyorum.

Ülkemizde orta seviye ve üstünde İngilizce eğitimi almış insanların büyük çoğunluğu İngilizce bilgisini bu şekilde ifade eder. Aslına bakarsanız “anlıyorum”dan kasıt da çoğunlukla basit cümleler ile ilgilidir. Ama yine de İngilizce kullanımının aktif tarafında, yani kendimizi ifade ettiğimiz bölümünde daha büyük problem yaşadığımız açık.

Gramer Eğitimi

Bunun sebeplerine çeşitli yazılarımızda değiniyoruz. Gramer odaklı, sınavı odağa alan eğitim, dilin bir iletişim aracı olduğu gerçeğini unutturuyor. Dil öğrenmek, başka kültüre ait insanlarla anlaşabilmek, dilin yanında tarih ve coğrafyayı da öğrenebilmek için harika bir deneyim. Fakat sınav odaklı gramer eğitimi bu muhteşem süreci çekilmez hale getirebiliyor.

Peki çaresi ne? Tabi ki dilin gerçek fonksiyonuna yönelik çalışmalar yapmak. Dilin gerçek fonksiyonu nedir? İletişim, kendimizi ifade etmek, başkasını dinlemek. Mümkün olduğunca İngilizce konuşulan ortamlarda bulunmak ve kendimizi konuşmaya zorlamak. Konuşarak İngilizce öğrenmek bu işin hem en keyifli hem de en kestirme yolu.

İnsan İhtiyacını Öğrenir

Öğrenmenin ilk uyaranı ihtiyaçtır. Çocuklar, derslerde kendilerine verilen konuları çok iyi öğrenemezken, sosyal medyada ya da bilgisayar oyunlarında karşılarına çıkan İngilizce kelime ya da cümleleri öğrenirler. Öğrenmek için öğrenmek istediğimiz konuyla ilgili bizi uyaran faktörler olması gerekir. Dolayısıyla İngilizce öğrenmek için ilk kural ihtiyaç duymaktır.

İngilizce öğrenmek

Normal hayatta böyle bir ortam bulmak tabi ki çok kolay değil. Fakat Chat4English hem başlangıç seviyesindekiler, hem de ileri seviyede olup İngilizce konuşmasını geliştirmek isteyenler için bu ortamı sunuyor. Küçük konuşma gruplarında konuşarak İngilizce öğrenmek öğrencileri sıkmadığı için eğitimden kopmayı önlüyor, eğitimin uzun vadeli olmasını sağlıyor. Bu yöntem sayesinde öğrenciler aynı zamanda sosyalleşebiliyorlar. Bizce eski usüllerde İngilizcesini bir türlü geliştiremeyenlerin bir de bu yöntemi denemesinde fayda var.

Güncel yazılardan ilk siz haberdar olun.

Chaf4English’i takip ederek İngilizce Eğitiminize hız verin Daha fazla bilgi için bültenlere abone olun.

Bilgleriniz saklı tutulur. Gizlilik Politikamızın detayları.