Kendinizi herhangi bir konuda geliştirmek mi istiyorsunuz?

Eğer cevabınız evetse belki de konuya şimdiye kadar pek bakmadığınız bir açıdan bakmanızda fayda var. Son zamanlarda mutlaka birlikte en çok zaman geçirdiğiniz 5 kişinin ortalaması olduğunuz düşüncesini duymuşsunuzdur. Amerikalı bir girişimci ve yazara atfedilen ve son dönemde kitaplarda, sosyal medyada, web sitelerinde hızla yayılan bu bilgi acaba ne kadar doğru? Şüphesiz ki bu tarz bir önermenin doğrulanması epey zor. Bu iddiayı ortaya atan kişiden bunu ispatlaması istendiğinde nesiller süren sosyolojik bir araştırma yapması gerekebilir.

İddia kanıtlanması zor olsa da atasözlerimizle uyuşuyor.

Yüzlerce yıllık bilgiyi, milyonlarca insanın birikmiş tecrübelerini içeren atasözlerimiz aslında bu iddiayı onaylıyor. Biri iki örnek vermek gerekirse, “bana arkadaşını söyle sana kim olduğunu söyleyeyim” ya da “körle yatan şaşı kalkar” gibi çok iyi bilinen örnekler verilebilir. Bu iki atasözünün de İngilizcede neredeyse bire bir aynı şekilde karşılıkları var. Demek ki farklı kültürlerin de atasözleriyle doğruladığı gibi, gerçekten etrafımızdaki insanlardan etkileniyoruz.

Eğer kilo vermek istiyorsanız ve etrafınızda spor ve diyet yapan arkadaşınız yoksa işiniz zor. Kararlılıkla başlayıp birkaç gün sonra sona eren fit olma çabalarının çoğunun arkasında bu gerçek var. Ya da bundan sonra derslerinize daha çok vakit ayırmaya niyetlendiyseniz fakat arkadaş grubunuz devamlı parti yapma peşindeyse arkadaş grubunuzu gözden geçirmenizde fayda olabilir. Tabi enteresan olanı, aslında iş etrafınızdaki birkaç kişiyle sınırlı da değil. Yapılan bir araştırmaya göre vakit geçirdiğiniz kişilerin çevreleri de sizi etkiliyor. Sigara içen bir arkadaş, bir kişinin sigaraya başlama ihtimalini %61 artırırken, arkadaşınızın arkadaşı sigara içiyorsa bu ihtimal azalarak da olsa devam ediyor.

Günümüzde hayattaki en önemli becerilerden birisi kendini geliştirme becerisi.

Kendini ömür boyu geliştirme becerisine sahip insanlar hayatta daha başarılı oluyor. Bunun için de çevrenizi bir gözden geçirmenizde fayda var. Etrafınızda yaşı ne olursa olsun her geçen gün bir önceki günden daha bilgili olma çabası içinde olan insanlar olursa siz de onlardan etkilenirsiniz. Etrafınızda sizi olumlu yönde etkileyecek, hata imreneceğiniz ve onlar gibi olmak isteyeceğiniz arkadaşlarınızın bulunması sizi olumlu olarak motive edecektir. Kendinizi geliştirmek için belki eski alışkanlıklarınızı değiştirmeye, bunun için de farklı bir çevre edinmeye açık olmanız gerekiyor.

Güncel yazılardan ilk siz haberdar olun.

Chaf4English’i takip ederek İngilizce Eğitiminize hız verin Daha fazla bilgi için bültenlere abone olun.

Bilgleriniz saklı tutulur. Gizlilik Politikamızın detayları.