Dil çok nankördür. Her dil kullanılmadıkça unutulur.

Kendi ana dilimiz için bile geçerli olan bu gerçek, yabancı diller için daha acımasızdır. Bir dili yeteri kadar kullanmadıkça önce kelimeler unutulmaya, akla gelmemeye başlar. Daha sonra konuşma kalıpları giderek basitleşir. Araştırmalar, dokuz yaşına kadar olan çocukların anadillerini konuşmayı bıraktıkları durumlarda anadillerini tamamen unutabileceğini gösteriyor. Yetişkinlerde ise anadilin tamamen bırakılması durumunda her yıl 200 ile 300 arası kelimenin unutulma ihtimali olduğu söyleniyor. Bir dil kullanılmadığında aktif kelime dağarcığı günden güne azalır. Aktif kelime dağarcığı, bildiğiniz değil, kullanabildiğiniz yani gerektiğinde aklınıza gelen kelimeleri ifade eder.

Yabancı dil, çok emek vererek öğreniliyor.

Yeni bir dili öğrenmek yeni bir kültüre kanat açmak anlamına geldiği için bu muhteşem bir yolculuk. Ama diğer taraftan da aylarımızı hatta yıllarımızı yeni bir dil öğrenmek için harcıyoruz. İyi bir seviyeye getirdiğimiz yabancı dilimizin daha sonraki dönemlerde kullanmadığımız için geriye gitmesini gözlemlemek çok üzücü oluyor. Özellikle iş hayatında yabancı dil kullanmayan kişilerde çok kısa sürede öğrenilen dil unutuluyor.

Peki diyelim yıllarca emek verip İngilizce öğrendiniz. İngilizcemizin gerilemesini nasıl engelleriz? Bunun birkaç yolu var. İyi haber, bu yolların hepsinin birbirinden keyifli olması. Öncelikle kendimize İngilizce kullanımımızı uyaracak ortamları mümkün olduğunca yaratmak gerekiyor. Eğer mümkünse yurtdışı seyahatleri bunun için birebir. Tabi ki işin gerek finansal boyutu, gerek vakit problemi, gerekse Covid19 sebebiyle bu seçenek her zaman çok geçerli olmayabiliyor. Kendi ilgi alanımız ve ihtiyaçlarımız doğrultusunda İngilizce sohbet edebileceğimiz kişiler bulmak çok iyi bir fikir. Bunun yanında bol bol İngilizce kitap okumak. İngilizce kitap okudukça aktif kelime dağarcığınızın ne kadar geliştiğine şahit olacaksınız. Yine yabancı filmleri altyazısız ya da İngilizce altyazılı izlemek keyifli ve bir o kadar da faydalı bir yöntem.

Neticede yıllarca emek verip bir noktaya getirdiğimiz yabancı dilimizi unutmamak için o dilin kullanım ihtiyacını uyaracak ortamlarda bulunmayı bir disiplin haline getirmemiz gerekiyor. Chat4English, kendi çabalarıyla bu ortamı yaratamayan kişilere benzersiz çözümler sunuyor. Maksimum dört kişilik gruplarda, yabancı bir öğretmen moderatörlüğünde, kendi ilgi alanınıza yönelik seçtiğiniz sohbetlere katılarak İngilizceyi unutmamanızı sağlıyor. Hem de sosyalleşme imkanı ile birlikte.

Güncel yazılardan ilk siz haberdar olun.

Chaf4English’i takip ederek İngilizce Eğitiminize hız verin Daha fazla bilgi için bültenlere abone olun.

Bilgleriniz saklı tutulur. Gizlilik Politikamızın detayları.