İngilizce Öğrenmek Yepyeni Bir Dünyaya Açılan Kapı

Türkiye, dünyada İngilizce seviyesi olarak en geri ülkeler arasında. 2020 yılında yapılan İngilizce yeterlilik sıralamasına göre 100 ülke arasında 69. sırada olan ülkemizin İngilizce yeterlilik derecesi “düşük yeterlilik” olarak tanımlanmış. 8 sıra altımızda “çok düşük yeterliliğe” sahip ülkelerin sıralaması başlıyor. Türkiye, İngilizce eğitimine verilen tüm emek ve her yıl atanan binlerce yeni öğretmene rağmen İngilizce’de seviye atlayamıyor. Türkiye’deki İngilizce seviyesi stand up sanatçılarının gösterilerinde sık sık alay konusu oluyor.

İngilizce, bireyler için çok önemli.

Türkiye’de ortalama İngilizce seviyesi o denli geri ki, sadece akıcı İngilizce bilgisine sahip olmak iş hayatında yükselmek için yeterli. Araştırmalara göre, İngilizce bilen profesyoneller bilmeyenlere göre % 25 daha fazla ücret alıyorlar. Pek çok banka ve kamu kurumu, İngilizce yeterliliğini belgeleyen çalışanlara dil tazminatı ödemesi yapıyor. İngilizce bilmeden özellikle çok uluslu şirketlerde yönetici konumuna yükselmek çok zor.

İngilizce, bilimin dili olduğu için İngilizce bilmeden akademi hayatında var olmak da çok zor. Araştırmalara göre, günümüzdeki bilimsel çalışmaların % 80’i tamamen İngilizce yazılıyor. Bilimsel dergilerin neredeyse tümünün İngilizce olduğunu söylemek yanıltıcı olmaz. Herhangi bir konuda kendisini geliştirmek isteyen bir kişi eğer İngilizce bilmiyorsa büyük bir duvara çarpıyor

Bu gerçek sadece akademisyenler için geçerli değil.

Örneğin yazılım konusunda kendisini geliştirmek isteyen bir kişi, eğer İngilizce bilmiyorsa sadece ana dilindeki kaynaklara mahkûm oluyor. Ya da örneğin bir girişimci işiyle ilgili dünyadaki trendleri takip etmesi gerektiğinde bunu ancak İngilizce bilirse gerçekleştirebiliyor. Ülkemizde küçük ve orta ölçekli işletmeler yurtdışına açılmak istediklerinde İngilizce karşılarında hep bariyer oluyor. İngilizce sadece bilim ve teknolojinin değil, iş dünyasının da dili. Bir Bulgar ile bir Türk İspanya’da katıldıkları fuarda İngilizceyi kullanarak iletişim kurmaya çalışıyorlar. İngilizce seviyesi yeterli olan bir mühendis ya da bir doktor, İngilizce bilmeyen meslektaşlarına göre kendisini daha iyi geliştirme imkanına sahip oluyor.

Günümüzde ülkemizde gençlerin kendilerine yapabileceği en büyük yatırım, İngilizceyi iyi bir seviyede öğrenmek.

İngilizce öğrenmenin pek çok geçerli yolu var. Kurslarda, uzaktan eğitim ile ya da yurtdışına giderek İngilizce öğrenmek mümkün. Her konuda olduğu gibi biraz fedakârlık gerektiriyor. Ama bu fedakârlık yolu yepyeni ve daha başarılı bir hayata çıkıyor.

By Published On: Ocak 2nd, 2021Categories: Bilgi0 CommentsTags:

Güncel yazılardan ilk siz haberdar olun.

Chaf4English’i takip ederek İngilizce Eğitiminize hız verin Daha fazla bilgi için bültenlere abone olun.

Teşekkürler mesajınız başarıyla gönderildi
Mesajınızı göndermeye çalışırken bir hata oluştu. Lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

Bilgleriniz saklı tutulur. Gizlilik Politikamızın detayları.